Spotkania

poniedziałek • Hubert Połoniewicz
Gram i dbam
Otwarte spotkanie dla miłośników i użytkowników instrumentów smyczkowych – przede wszystkim skrzypiec, ale nie tylko. Zapraszamy także niegrających, a zainteresowanych instrumentami.
Hubert Połoniewicz, zajmujący się budową i naprawą instrumentów smyczkowych, opowie o tym jak obchodzić się z instrumentem, by służył długo i szczęśliwie.
Wskażemy podstawowe błędy w użytkowaniu instrumentu, poruszymy także kilka – tylko na pozór błahych – kwestii, jak poprawne zakładanie strun, czyszczenie powłoki lakierniczej i kalafoniowanie smyczka. Będzie też o najczęstszych przyczynach rozklejania się instrumentu i pękania płyty wierzchniej, wykrzywiania się podstawka czy przewracania się duszy. Porozmawiamy też o tym, na co zwrócić uwagę przy kupnie nowego bądź używanego instrumentu, które jego elementy uważnie obserwować w czasie użytkowania, i w którym momencie niezwłocznie udać się z instrumentem do lutnika.
Wszystkie pozostałe palące kwestie rozwiąże na pewno runda pytań od publiczności.

wtorek
Tak było
Nikt nie wie o Sędku więcej niż jego mieszkańcy. W ich opowieściach odbija się zarówno historia samej wsi, jak i wydarzenia historyczne czy procesy społeczne ostatniego półwiecza. Zeszłoroczne spotkanie z Marią Kowalik było ucztą dla miłośników osobistych historii, dlatego w tym roku zapraszamy na kolejną rozmowę z mieszkańcami Sędka. Będą opowieści dawne i dawniejsze, które pozwolą zerknąć “od środka”, jak wyglądało niegdyś życie na świętokrzyskiej wsi.
Spotkanie poprowadzi Jagna Knittel.

środa • Marta Domachowska
Jak żyć? Między survivalem a savoir vivre na potańcówce ( i nie tylko)
Koncepcja spotkania zrodziła się na fali dyskusji uczestników zeszłorocznych zajęć nt. savoir-vivre w sytuacjach tanecznych. Podczas spotkania przyjrzymy się temu, jak dalece zasady tzw. dobrego wychowania wpływają na sytuację muzyczną, taneczną oraz na inne konteksty spotkań wokół muzyki tradycyjnej. Czym jest savoir-vivre? Czy jest nam potrzebny? Jak zmienia się w czasie? Czym się różni na wsi i w mieście. Czy istnieje odrębny kod zachowań w środowisku kontynuatorów muzyki tradycyjnej? Jak bardzo Twoja obecność i postawa wobec wszechświata kształtuje go i zmienia? Pretekstem do dyskusji będą przykłady sytuacji międzyludzkich zaobserwowanych i podsłuchanych na marginesach wiejskich i miejskich potańcówek, warsztatów, koncertów i festiwali oraz – o zgrozo! – na portalach społecznościowych.
Pogadanka z czynnym udziałem uczestników. Mile widziane będą osoby, które od dawna chciały coś powiedzieć.

czwartek • Jagna Knittel
“Uniwersytet Jana Gacy” – projekcja filmu i spotkanie z autorką
Film “Uniwersytet Jana Gacy” powstał ze zdjęć różnych autorów, archiwalnych i współczesnych. Przedstawia postać nieżyjącego już skrzypka z Przystałowic Małych…
Czytaj dalej

sobota • Jerzy Szczepanek i Leszek Ślusarski
“Piotr Gan przy mikrofonie”
Spotkanie poświęcone sylwetce Piotra Gana – legendarnego redaktora kieleckiej rozgłośni Polskiego Radia. Gan był pomysłodawcą i twórcą ogromnego zbioru nagrań muzyki ludowej z Kielecczyzny, Radomszczyzny, Powiśla, północnej Małopolski. Od początku lat 60., przez kilka dekad przejechał ze swoją ekipą tysiące kilometrów na pokładzie radiowego wozu marki Robur. Nagrywał ludowe kapele i solistów – w tym wielu, którzy dziś są dla autorów Taboru Kieleckiego punktem odniesienia. Interesował się nie tylko muzyką tradycyjną – jego uwagę przykuwały także napotykane przy okazji nagrań ślady rzemiosła czy dawnej wiejskiej architektury.
Nagrania z jego zbioru są regularnie prezentowane na antenie Radia Kielce.
O Piotrze Ganie opowiedzą jego dawni współpracownicy – realizator nagrań Jerzy Szczepanek oraz redaktor Leszek Ślusarski, obaj do dziś pracujący w Radiu Kielce. Opowieści zyskają dodatkowy wymiar dzięki zdjęciom i nagraniom archiwalnym.

Hide Content