Taniec

 
godz. 10:00
 

Warsztaty polskich tańców tradycyjnych
Prowadzi Marta Domachowska, z gościnnym udziałem Katarzyny Rosik.

W programie warsztatów znajdzie się nauka podstaw polskich tańców o rytmice mazurkowej oraz tradycyjnych zabaw tanecznych. Z pomocą energetyzującej pracy fizycznej, zabaw rytmicznych oraz kilku dziecinnie prostych sztuczek można będzie nabyć umiejętności, które pomogą uczestnikom zyskać na swobodzie ruchu i czerpać radość z zabawy na parkietach wiejskich i miejskich zabaw, potańcówek i wesel. Ważną częścią zajęć będą ćwiczenia wspierające świadomość własnego ciała oraz kontakt z partnerem, grupą i muzykantami. Warsztaty będą także okazją do zapoznania się z kontekstami muzykowania na wsi oraz niektórymi zasadami savoir-vivre’u towarzyszącymi sytuacjom tanecznym. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych (młodzież od l. 14, dorośli b/o wieku), nie trzeba przychodzić parami (ale warto), ani mieć wcześniejszych doświadczeń tanecznych (ale nie pożałują tacy, którzy już potrafią tańczyć). Warto pamiętać o wygodnych butach.
Uwaga! Ze względu na moją nieobecność, pierwsze zajęcia polegające na ćwiczeniach rytmicznych i pracy nad koordynacją ciała i półkul mózgowych poprowadzi Katarzyna Rosik.


Taniec dla roztańczonych
Prowadzi Grzegorz Ajdacki.

Warsztaty są przeznaczone dla osób, które znają już podstawowe tańce tradycyjne, chciałyby doskonalić swoje umiejętności i świadomie wpleść w swój ruch to, co ukryte jest w muzyce.
Podczas zajęć będziemy poznawać różne regionalne i lokalne odmiany tańców, przede wszystkim oberki (chłopy, mazurki) oraz polki. Skupimy się na tańcach z województwa świętokrzyskiego. Prześledzimy, czy i jak bardzo się różnią między sobą tańce we wschodniej, centralnej i zachodniej części tego regionu oraz porównamy je z mazurkami i polkami występującymi na północ od Gór Świętokrzyskich. Postaramy się zrozumieć, w jaki sposób zmiana instrumentarium miała wpływ na taniec, a ponadto na zachowania społeczne podczas zabaw. Takie podejście pozwoli nam zrozumieć zmiany pokoleniowe, które można zaobserwować u tancerzy w różnym wieku, a będziemy się przy tym wspierać potencjałem roztańczonej społeczności lokalnej.


Kręgi tańca
Prowadzi Marek Ruczko.

Jest to warsztat, podczas którego nie będziemy doskonalić techniki wykonawczej. Nie będziemy poznawać kroków, figur czy układów. Będziemy pracować przede wszystkim nad kształtowaniem predyspozycji wewnętrznych, które służą większej otwartości i świadomości w tańcu. W praktyce będziemy zadawać pytania dotyczące tego, co istnieje w tańcu poza krokami oraz co towarzyszy sytuacji uczestnictwa w zabawie tanecznej. Proponowany warsztat skupia się na technikach z obszaru pracy z ciałem, kinestezji, psychologii, performatyki, muzyki i tańca, które uwrażliwiają na to, co esencjonalne w tańcu tradycyjnym. Zapraszam do wspólnej pracy nad pozornie oczywistymi umiejętnościami takimi, jak: słuchanie, patrzenie, bycie w relacji, poczucie własnego ciała, ruchu i przestrzeni w tańcu.
Warsztat przeznaczony jest zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie taneczne.


15:30


Taniec – zajęcia doskonalące
Popołudniowe zajęcia będą swego rodzaju panoramą tematów związanych z tańcem tradycyjnym. Do ich poprowadzenia zaprosiliśmy osoby o różnorodnych doświadczeniach tanecznych na wsi i w mieście. Każda z nich postrzega taniec tradycyjny nieco inaczej, każda wypracowała własny sposób nauczania mazurków i polek. Spotkania z nimi będą okazją, by skupić się na aspektach zwykle „niedoinwestowanych”, na które podczas innych warsztatów często nie starcza czasu.
Na zajęcia zapraszamy osoby już tańczące, średniozaawansowane i zaawansowane.

poniedziałekKatarzyna Rosik
Aż podłoga dudni!
Zajęcia poświęcone sztuce przytupu. Podejmiemy teoretyczne rozważania nad jego dekoracyjnymi i muzycznymi funkcjami oraz społecznym rezonansem. Zadaniem praktycznym będzie nie tylko pozyskanie umiejętności wybijania nogami mniej i bardziej skomplikowanych kombinacji rytmicznych, ale też znalezienie dla nich stosownego czasu w trakcie utworu muzycznego oraz przestrzeni w parze, na parkiecie i w relacji z innymi uczestnikami zabawy.

wtorekMarta Domachowska
Wiejskie Środki Komunikacji
• Typy tancerzy – w kontakcie z sobą samym, przyczynek do autoobserwacji
• Z tobą najlepiej tańczę – w kontakcie z partnerem
• Graj mi muzykancie, ja cię lubię słuchać – komunikacja tancerzy z muzykantami
• Trzy godziny! – w kontakcie z pozostałymi uczestnikami sytuacji muzycznej
• Jebniem dęsa? – między survivalem a savoir vivre
Pogadanka z czynnym udziałem uczestników i działaniami praktycznymi.

środaGrzegorz Ajdacki
Co tu, panie, grają?
Podczas zajęć będziemy się uczyć rozróżniać fokstroty i polki, a także oberki, mazurki i walczyki. Skupimy się nie tylko na warstwie muzycznej czy tanecznej, ale również, a może przede wszystkim, na społecznej kwestii tańców. Podczas warsztatów postaramy się włączyć dodatkowe receptory, które umożliwią nam inne, głębsze doświadczenie zabawy.

piątekMarek Ruczko
Odkryj swój styl
i swój wewnętrzny dryl
niepowtarzalny szyk
mocny jak byk
unikalną grację
cudowną kreację
co budzą podziw wśród tancerzy
niech każdy się z tym zmierzy…

… czyli spróbujemy odkryć to, co niepowtarzalne i unikalne w każdym z nas podczas tańca; co sprawia, że podczas zabawy dziewczyny i chłopaki nie podpierają ścian i lekko śmigają po dechach.

sobotaMarta Domachowska
A mam ci ja śpiewek trzyćwierciowy worek
Zajęcia będą poświęconych sztuce przyśpiewywania jako jednej z nieodzownych składowych sytuacji tanecznych. Przyśpiewka to fason, sposób komunikacji, sojuszniczka w podrywie, tajna broń w potyczce, twój as w rękawie. Kiedy wejść? Skąd brać repertuar? Co robić, kiedy zawiedzie pamięć? I jak tego dokonać tańcząc?
Zajęcia praktyczne – ćwiczenia do rymu i do taktu.

Hide Content