Rękodzieło

Warsztaty haftu
Prowadzi Ewa Rdzanek.
3 spotkania.

Zapraszam na warsztaty haftu: dawnej sztuki zdobniczej, nieodłącznego elementu ubiorów tradycyjnych. Nie roszcząc sobie pretensji do odtwarzania idiomu Sędka i okolic, zajmiemy się praktyczną nauką ściegów występujących w większości haftów tradycyjnych, aby móc ozdobić swoje ubranie lub taborową torbę wybranym przez siebie motywem. Do wykorzystania przygotuję gotowe wzory, można będzie też pracować improwizując. Opowiem o dawnych technikach i narzędziach używanych do wykonywania bardziej skomplikowanych haftów, o sposobach przenoszenia wzoru na materiał, o tradycyjnej symbolice niektórych wzorów i kolorów, a także o cierpliwości i niedoskonałościach, które są niezbędne, by praca była wartościowa.
Proszę uczestników o przyniesienie na warsztat ubrania do ozdobienia. Musi być ono uszyte z tkaniny, najlepiej gładkiej (bez wzoru), lnianej lub bawełnianej. Można też wyszywać na taborowych torbach. Reszta materiałów dostępna będzie na miejscu.
Zapraszam kobiety i mężczyzn.

Uwaga, pająki!
Prowadzi Kasia Dorota.
2 spotkania.

Pająki są tradycyjną formą zdobniczą wykonywaną z łatwo dostępnych surowców takich jak słoma, patyki, groch, suche kwiaty, włóczka, pióra i bibuła. Ozdoby te mają jednocześnie funkcję obrzędową i magiczną. Robione co roku na nowo, wieszane były na każde święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, a w niektórych rejonach Polski i na Wielkanoc. Są symbolem urodzaju, szczęścia i ochrony. Miały też bardzo ważne zadanie odpędzania złych duchów z domu. Pająki są typowe dla wschodniej Europy, w Polsce rozwinęły się bardzo różnorodne ich formy.
Podczas warsztatów wykonamy pająka tarczowego – jednego z podstawowych rodzajów pająka, który był bardzo popularny głównie w środkowej Polsce.

Porządek zajęć:
pn – Pająki wstęp,
wt – Haft wstęp,
śr – Haft kontynuacja i dla chętnych praca nad pająkami w pracowni,
pt – Pająki kontynuacja i dla chętnych haftowanie w pracowni,
sb – Haft kontynuacja i dla chętnych praca nad pająkami w pracowni.

Hide Content