Tęgie Chłopy

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-16). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali wspólnie setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej w całej Polsce – m.in. Wszystkie Mazurki Świata (Warszawa), Rozstaje (Kraków), Jarmark Jagielloński (Lublin), Dźwięki Północy (Gdańsk). Wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka „Orszak weselny/Żałobny rapsod“, zrealizowanym przez Polskie Radio (2014, 2016). Muzyka Stanisława Witkowskiego i jego uczniów z pojawia się w jednym z odcinków programu „Szlakiem Kolberga” (TVP Kultura 2014) oraz w premierowym odcinku programu “Dzika muzyka” (TVP2 2016).

Pierwsza płyta Tęgich Chłopów – “Dansing” (wyd. Muzyka Odnaleziona 2015) – została wysoko oceniona w kraju i zagranicą – m.in. uzyskała drugie miejsce w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram roku 2015.

Kapela występuje w różnych konfiguracjach i rozmiarach. Elastyczny skład:

Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon,
Michał Żak – klarnet,
Maciej Filipczuk, Michał Maziarz, Marcin Żytomirski – skrzypce,
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew,
Maniucha Bikont – tuba, śpiew
Mateusz Kowalski – akordeon,
Szczepan Pospieszalski – trąbka,
Dorota Murzynowska – baraban.

Więcej informacji: tegiechlopy.pl