Skrzypce

 
12:00
 
Skrzypce dla średniozaawansowanych
Prowadzi Maciej Filipczuk. Szczegóły poniżej.
 
15:30
 
Skrzypce dla zaawansowanych
Prowadzi Maciej Filipczuk.
Kierując się doświadczeniem poprzednich taborów w Sędku, proponuję tym razem oddzielne warsztaty skrzypcowe dla średniozaawansowanych i dla zaawansowanych. Obie grupy pracować będą na tym samym materiale, czyli lokalnych tematach tanecznych i przyśpiewkowych.
Zapisz się do grupy średniozaawansowanej jeśli masz już umiejętność zagrania kilku melodii w sposób taneczny, utrzymując rytm i nie sprawia Ci problemu przyswojenie nowego tematu bez użycia zapisu nutowego.
W tej grupie postawimy na rozpoznanie specyfiki kieleckich melodii i ich rytmiki, podstaw harmonizacji i grania akompaniamentu do nich. Popracujemy też nad brzmieniem całej grupy jako zespołu.
Jeśli masz dobrze opanowany instrument, choć nie masz doświadczenia z wiejską muzyką, zapraszam do grupy zaawansowanej. Poznasz kilka kieleckich melodii, przekonasz się, że z pozoru tylko jest to łatwa muzyka, zrozumiesz różnice artykulacyjne, puls tej muzyki, zagrasz do tańca i poimprowizujesz na jej temat.
Wspólne wątki pracy warsztatowej, choć o różnym stopniu zgłębiania tematu to: poszukiwanie unikalnego brzmienia, puls taneczny, tempo rubato, frazowanie, ornamentacja, wariantowość. A także pozamuzyczne, społeczno-obyczajowe aspekty etosu wiejskiego skrzypka!
 
Skrzypce dla początkujących
Prowadzi Marcin Lorenc.
Wymagany własny instrument. Liczba miejsc ograniczona. Uwaga! Grupa pracuje od poniedziałku do piątku.
Warsztaty są skierowane do tych, którzy chcieliby nauczyć się grać na skrzypcach, ale do tej pory bali się lub wstydzili zapytać, jak to zrobić. Okazja będzie ku temu znakomita. Zaczniemy od początku – weźmiemy do rąk skrzypce i smyk w taki sposób, by nie nabawić się zbędnych w graniu przykurczy i spięć. Potem postawimy palce na gryfie, smykiem pociągniemy po strunach, a wtedy… wtedy to dopiero się zacznie. Nauczymy się kilku weksli – zwyczajowych łączników poszczególnych części melodii, charakterystycznych dla poszczególnych regionów i skrzypków, wreszcie – spróbujemy sekundowania, czyli postaramy się zastąpić muzykantowi grającemu melodię całą kapelę. Wreszcie – zagramy pierwsze melodie.
Uwaga – intencją warsztatów jest, by dać szansę na przygodę ze skrzypcami tym, którzy dopiero chcą zacząć grać lub chwilę wcześniej zaczęli to robić. Grupą docelową są więc osoby nieobeznane z instrumentem. Istotne, by większość uczestników była na podobnym etapie zaawansowania – pozwoli to na efektywniejszą pracę podczas zajęć. Osoby potrafiące już grać proste melodie prosimy zgłaszać się do grupy średniozaawansowanej Macieja Filipczuka.

Hide Content