Stanisław Witkowski

Klarnecista, trębacz, najstarszy z braci Witkowskich, założyciel rodzinnej kapeli słynącej w okolicach Łagowa i Opatowa. Wybitny muzykant o bardzo rozległym, starodawnym repertuarze, na który składają się przede wszystkim tzw. „chłopy” (zwane też “śpiwami”), a także polki, oberki, tanga, walczyki i dawne miejskie przeboje. To jemu w wielkim stopniu zawdzięczamy inspirację do naszych świętokrzyskich poszukiwań. Z zamiłowania hodowca pomidorów.

Pochodzi z Orłowin koło Sędka, skąd w 1947 roku przeniósł się wraz z całą wsią do majątku Kaliszany pod Opatowem.

Pierwszy kontakt z muzyką miał jeszcze w rodzinnym domu – jego ojciec Józef był wiejskim skrzypkiem grającym dawniej w typowej niegdyś dla regionu kapeli (skrzypce prym, skrzypce sekund, bębenek). Pan Stanisław naukę gry na instrumentach dętych rozpoczął w wojsku. Po powrocie do cywila terminował krótko u kapelmistrza Józefa Grudnia w Opatowie, po czym założył własną kapelę wraz z czterema młodszymi braćmi – w początkowym okresie był ich nauczycielem.

Kapela występowała m.in. w Paryżu, Wrocławiu, Kazimierzu, Rzeszowie, Kielcach, Opatowie. Działała do lat 90. XX w. Pan Stanisław nadal gra regularnie – m.in. z kapelą ludową Opatowskiego Ośrodka Kultury oraz tamtejszą orkiestrą dętą, a także z kapelą Tęgie Chłopy, złożoną z jego uczniów, twórców Taboru Kieleckiego.

Obszerniejsza biografia Stanisława Witkowskiego na portalu Muzykatradycyjna.pl