Marek Ruczko

pedagog, praktyk jogi, animator kultury, akordeonista z zamiłowania, wieloletni lider Stowarzyszenia “Tratwa”. Współzałożyciel i lider Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego zajmującego się badaniem i praktykowaniem tradycji muzycznej Polski Centralnej. Założyciel i lider Pracowni Działań Performatywnych oraz Orkiestry Wczorajszego Fasonu. Uczestnik wielu ekspedycji kulturowych, przedsięwzięć muzycznych i teatralnych w Polsce i zagranicą. Stypendysta The Kosciuszko Foundation na Uniwersytecie w Akron (USA).
Wiedzę z zakresu teatru i technik performatywnych zdobywał u wielu wybitnych specjalistów w kraju i zagranicą, m.in. Jamesa Slowiaka i Jairo Cuesty (New World Performance Laboratory) oraz Maud Robart. W 1999 roku poznał Jana Gacę – wybitnego skrzypka mikroregionu Kajoków, od którego przez wiele lat uczył się muzyki tradycyjnej i poznawał jej społeczny kontekst.
Od kilku lat prowadzi warsztaty parateatralne i muzyczne. Realizował projekty Stowarzyszenia „Tratwa” dotyczące wykorzystywania sztuki i kulturowego kapitału do aktywizowania i integrowania społeczności lokalnych m.in. Miedza, Grundtvig, Serce Dzwonu, Ogniwa, Pracownie Sztuki Społecznie Stosowanej, Wędrowny Uniwersytet Tradycji.
Od 2014 roku prowadzi autorskie Studio Rozwoju i Kreatywnej Edukacji HARMONIUM (www.harmoniumstudio.pl).