Dorota Murzynowska

Antropolożka i animatorka kultury, zamiłowana tancerka. Na co dzień kierownik produkcji filmowej. Studiowała w Instytucie Kultury Polskiej na UW i na Uniwersytecie Sztokholmskim.

Jej fascynacja tańcem i muzyką tradycyjną rozpoczęła się w Rumunii w 1999 roku. Jeżdżąc po siedmiogrodzkich wsiach, słuchała wiejskich skrzypków i uczyła się tańczyć. Kilka lat później trafiła na Radomszczyznę, do regionu kajoków i spotkała Jana Gacę…

Animatorka ruchu domów tańca w Polsce – m.in. współorganizatorka taborów Domu Tańca w Ostałówku, Becejłach i Sędku. Uczestniczy w przedsięwzięciach popularyzujących muzykę tradycyjną in crudo. Liderka Stowarzyszenia „Dom Tańca”, współzałożycielka Węgierskiego Domu Tańca oraz stowarzyszenia „Turning Sounds”. Współpracuje ze stowarzyszeniem „Tratwa” przy projektach edukacyjnych i przy poszukiwaniach narzędzi do odtworzenia relacji społeczności wiejskich z ich dziedzictwem muzycznym (Wędrowny Uniwersytet Tradycji, Akademia Kolberga).

W fińskim domku na warszawskim Jazdowie tworzy Ambasadę Muzyki Tradycyjnej – miejsce spotkań, warsztatów i dyskusji, dedykowane w całości muzyce i kulturze wiejskiej.

Barabanistka kapeli Tęgie Chłopy, gra też na bębenku obręczowym.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015).