Julita Charytoniuk

Kulturoznawczyni, pedagożka, wokalistka-śpiewaczka, instruktorka rękodzieła artystycznego (ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie), absolwentka Podyplomowych Studiów Etnomuzykologicznych na Uniwersytecie Warszawskim, doktorantka muzykologii Instytutu Sztuki PAN. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu twórczości ludowej.

Uczestniczka i koordynatorka projektów muzycznych oraz ekspedycji badawczych na terenie Podlasia i Polesia (ukraińskiego i białoruskiego). Prowadzi badania naukowe, dokumentuje pieśni i uczy się ich od wiejskich wykonawców. Jako członkini Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia realizuje projekty związane z kulturą tradycyjną, a zwłaszcza muzyką. Nagrywa, opracowuje i wydaje płyty z podlaskim repertuarem. Regularnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Krusznia. Pełni funkcję sekretarza Forum Muzyki Tradycyjnej.

Organizuje i prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego. Na zajęcia praktyczne śpiewu zaprasza także wykonawców wiejskich, pełniąc przy tym rolę animatora i koordynatora. Z takich spotkań wyłoniła się idea jedynego w swoim rodzaju konkursu pieśni tradycyjnej „Szansa na Oskara”.

Jest założycielką i kierownikiem muzycznym grupy Południce wykonującej tradycyjne pieśni polskie i ukraińskie. Brała udział w koncertach w Polskim Radiu, była kuratorką koncertu „Rzeczpospolita Kolberga – Kraina północno-wschodnia” podczas Festiwal Wszystkie Mazurki Świata (2014). Jedna z liderek projektu „Pieśni Przepiękne” w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej, gdzie spektakl otrzymał główną nagrodę nurtu OFF w 2015. Ponadto jako wokalistka uczestniczy w projektach muzycznych zespołów Z lasu, Otako, Chłopcy z Nowoszyszek.